ביז-טק Biz-Tec - שיווק עסקים, כנסים והדרכות
 מגזין דיגיטלי - פורטל ספקים B2B - מועדון עסקים VIP 

מנוחה נכונה - 10 כללים לכתיבת צוואה

 

מנוחה נכונה
עשרה כללים
לכתיבת צוואה
מאת: עו"ד בני דון יחייא 
 
 
 
1
 
אם אין לכם רכוש, או שרכושכם מועט, לא נחוצה לכם צוואה. בדרך כלל, אנשים צעירים אינם זקוקים לצוואה.
 
2
 
ככל שהרכוש גדול יותר - הצורך לכתוב צוואה גדול יותר: כדי שתנוחו בשלום על משכבכם בלי להיטרד מהמחשבה, אילו נזקים יגרום כספכם למי שיבכו - כך יש לקוות - את הסתלקותכם.
 
3
 
אם יש חשש שירושתכם תסנוור את עיני הילדים, והם עלולים להציק להורה הנותר בחיים בדרישה לקבל את חלקם בעיזבון, כדאי לכתוב צוואה ולהוריש את הרכוש לבן-הזוג. רצוי לכלול בצוואה הוראה הקובעת, כי לאחר פטירת בן-הזוג - החלק שירש מהמנוח יעבור לילדים.
 
4
 
אם אתם מתחלחלים מהמחשבה שבן/בת-הזוג הבלתי-נסבל שלכם ייהנה בבוא היום מכספכם - הדיחו אותו מירושתכם באמצעות צוואה.
 
5
 
גרוש (או גרושה) שנישא מחדש או שחי עם בן-זוג כידוע בציבור, חייב לחשוב על כתיבת צוואה, אם רצונו שרק צאצאיו יזכו בפרי-עמלו, ולא בן-הזוג החדש.
 
6
 
תכופות תומכים ההורים כספית בילד אחד (מממנים לימודים, עוזרים לקנות דירה). בצוואה ניתן לאזן באופן צודק את הרכוש המשפחתי ולהורות כי ילד שלא קיבל בחיי הוריו, יקבל כמו אחיו לאחר פטירתם.
 
7
 
מפעל חיים עסקי עלול לשבוק חיים יחד אתכם, אם יורשיכם יריבו לאחר הסתלקותכם. צוואה, שתסדיר את חלוקת הנכסים העסקיים וניהולם בצורה נכונה, תיתן לכם מנוחה נכונה.
 
8
 
ילדיכם עשויים לחסוך מס שבח אם תתכננו נכון, באמצעות הצוואה, את חלוקת נכסי הנדל"ן שלכם.
 
9
 
רצוי בדרך כלל לספר על קיום הצוואה ולתת עותק ממנה למי שעתידים לרשת אתכם. אולם אם קיפחתם מישהו מקרוביכם, רצוי שהצוואה תישמר בסוד, כדי לא לגרום לכעסים.
 
10
 
 עדיף לנסח את הצוואה אצל עורך-דין ולחתום בפני שני עדים ובכך להקטין את האפשרות לתקוף את כשרותה.