ביז-טק Biz-Tec - שיווק עסקים, כנסים והדרכות
 מגזין דיגיטלי - פורטל ספקים B2B - מועדון עסקים VIP 

ציפורן חודרנית – וכל הדרכים לטיפול בה

ציפורן חודרנית – וכל הדרכים לטיפול בה

מאת: בלה דיאמנט

אחת הבעיות הנפוצות ביותר של הפונים לפודיאטר, הינה טיפול בציפורן חודרנית, שאלפי אנשים סובלים ממנה. קרולין צמח מהמובילות בתחומה בישראל , מנתחת את הסיבות לתופעה, את דרכי הטיפול בה, ונותנת טיפים למניעה.

קרולין צמח (40) פודיאטרית בעלת ותק של  13 שנה, שהינה יו"ר העמותה לפודיאטרים וכירופודיסטים בישראל, על ציפורן חודרנית – וכל הדרכים לטיפול בה

K10

מהי ציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית הינה מצב בו הציפורן באחת מאצבעות כף הרגל, שהיא לרוב הבוהן הראשונה, חודרת אל תוך מצע הציפורן, וגורמת לדלקת מקומית המתבטאת בכאב, נפיחות, אודם ולעיתים זיהום שאליו מתלווים הפרשה מוגלתית, דימום וצמיחת עור עודף. לעתים אף קשה לגרוב גרביים ולהלך בתוך נעל.

מה הופך ציפורן לחודרנית?

 • גזירה לא נכונה של הציפורן
 • טיפוח ירוד הכולל היגיינה ירודה של כף הרגל. התופעה שכיחה במיוחד בקרב חיילים ותלמידי ישיבה, הנועלים נעליים סגורות זמן ממושך, ואינם מקפידים על היגיינה וטיפוח כף הרגל.
 • לחץ רצוף על הציפורניים בשל נעלים לא מתאימות, גרבים או גרביונים שלוחצים.
 • טראומה שנגרמה לציפורן בגלל חבלה או ריצה.
 • צמיחה לא תקינה של ציפורן בגלל סיבה תורשתית.
 • בצקת או נפיחות בשל בעיות רפואיות כמו השמנה, סוכרת, הפרעות הורמונליות, אי־ספיקת לב, מחלת כליות וטיפולים כימותרפיים.
 • הזעת יתר בכפות רגליים
 • פטרת ציפורניים.
 • גרביים/גרביונים מושכים עם תפר האצבעות, גורמים לחץ ממושך מופעל על אצבעות
 • הנעלה לא נכונה: אי התאמה בין מבנה כף הרגל לנעל, אם בשל נעל קטנה ממידתנו או גדולה מידי.
 • אצנים, כדורגלנים, כדורסלנים, שחקני טניס ורקדניות בלט סובלים מתופעה זו בשל נעלי הספורט, אותם יש להתאים ולתחזק נכון.
 • טיפול לא מקצועי של פדיקוריסטית, גם בשל שימוש במכשור לא מעוקר
 • טיפול תרופתי כגון רואקוטן או טיפול תרופתי לפטרת ציפורניים, עלול במהלך הטיפול ליצר תופעת לוואי(SIDE  EFFECT) של ציפורן חודרנית.

KAROLIN6

מהו הטיפול המומלץ  ?

הטיפול השמרני

במקרה של ציפורן חודרנית בדרגת חומרה קלה, יש לגזור את הציפורן בצורה נכונה, להשרות את האצבע במים חמים ובסבון 4-3 פעמים ביממה, ולמרוח משחה אנטיביוטית 5-6 ימים פעמיים ביום, כדי למנוע תהליך זיהומי ולהקטין את התהליך הדלקתי.

כדי לשנות את מסלול צמיחת הציפורן, נהוג להניח מתחת לציפורן החודרנית פתיל או צמר גפן. טיפול כזה נמשך בין כמה ימים לכמה שבועות, עד להחלמה.

יש לציין כי במקרים הקלים של ציפורן חודרנית, יחלימו יותר מ־70% בעזרת הטיפול השמרני. כל האחרים יזדקקו לטיפול פולשני יותר.

טיפול אורתוניקסי

הדבקת מתכת בצורת קשת על הציפורן, המתווה לה מסלול חדש לצמיחה, וזאת ללא הרדמה וללא כאבים.

הטיפול הניתוחי

הפרוצדורה נמשכת רבע שעה, והפודיאטור עושה אותה בהרדמה מקומית, עם מיכשור מיוחד. את שורש הציפורן צורבים בחומר כימי, כדי למנוע את צמיחתה המחודשת.

K3

האם ציפורן חודרנית עלולה לחזור שוב?

מחקרים בתופעה מעידים, שניתוח בשילוב עם צריבה כימית של שורש הציפורן, מפחית את שיעורי החזרה לכ־2%.

מה קורה אם לא מטפלים בתופעה?

ציפורן חודרנית שאינה מטופלת עלולה לגרום ברוב המקרים לכאב, לאודם, לנפיחות ולהפרשה מוגלתית. במקרים מסוימים עלולה הדלקת לגרום לזיהום חמור של הרקמות סביבה, ואף לחדור אל העצם. הסיבוך הזה נפוץ יותר בקרב חולי סוכרת, אשר יכולת הריפוי שלהם נמוכה. במקרים קיצוניים עלולים להתפתח פצע זיהומי חמור.

מה לעשות למניעת ציפורן חודרנית?

•           יש להקפיד על גזירה נכונה של ציפורנים, בהתאם למבנה: ציפורן ישרה צריכה להיות גזורה באופן ישר. ציפורן עם מבנה עגול, יש לגזור בצורה עגולה.

•           יש להקפיד על היגיינת וטיפוח הרגל המזיעה, לרחוץ כל יום פעם ביום ולהקפיד על גזירה כל 3-4 שבועות, ולאוורר אותה ככל שניתן.

•           יש להקפיד על הנעלה נכונה: לא לקנות נעלה קטנה מידי, או גדולה מידי. יש לבחור נעל נוחה עם חלק קדמי רחב, כדי לא ללחוץ על האצבעות, אפילו שהאופנה הינה אחרת לפעמים.

•           טיפול חייב  להיעשות עם מכשור מעוקר. לטיפול בציפורן חודרנית יש לפנות למומחה שהוא פודיאטר או פודולוג .פדיקוריסטית איננה גורם רפואי מוסמך והיא איננה הכתובת לטיפול בציפורן חודרנית. הפדיקוריסטית טובה לתחזוקה שוטפת.

K1

פודיאטוריה הינה אחד המקצועות הפרא רפואיים החשובים לטיפול בכפות רגלינו. בעולם המערבי וברפואה המערבית לא מתעלמים ממתן חשיבות לכפות רגליים בריאות. הפודיאטר אינו ד"ר לרפואה, אך כישוריו הינם רפואיים קונבנציונאליים, והוא מטפל רפואית, ולעיתים אף כירורגית, בכף הרגל ובגפיים התחתונות בכלל, בכל שכבת גיל ומכל רקע רפואי. פודיאטרים מנתחים מורשים גם לבצע ניתוחים מורכבים יותר בעצמות כף הרגל והקרסול.

ההכשרה כוללת 4 שנות לימוד אוניברסיטאיות (כעת הוא נלמד רק בחו"ל), בהן נלמדים מקצועות כגון פיזיולוגיה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, פתולוגיה, אנטומיה, פרמקולוגיה ועוד, כאשר במהלך הלימודים מתנסה הסטודנט בשעות קליניקה ובתי חולים. הפודיאטר מוסמך לטפל במכלול הבעיות בכף הרגל כגון: יבלות, יבלות ויראליות, ציפורן חודרנית, דורבנים, פטרת, כיבים  פצעים כרוניים, התאמת מדרסים, עור קשה ועוד.

-----------------------------------------

קרולין צמח פודיאטרית בעלת ותק של 13 שנה, מהמובילות בתחומה בישראל, הינה יו"ר העמותה לפודיאטרים וכירופודיסטים בישראל, יוזמת ומארגנת את הכנס הבינלאומי השלישי של P.O.D (פודיאטריה, אורתופדיה ודרמטולוגיה) בישראל בהילטן ת"א בתאריך  1.11.16

כתובת:

 1. קריניצי 8, רמת גן
 2. 2."מרפאת מומחים", רמת-ים 12, הרצליה-פיתוח

טלפון: 03-6731240.

אתר: www.mypodclinic.com

 יש לכם עסק מעניין ? רוצים שיכתבו עליכם ?
 לחצו כאן