ביז-טק Biz-Tec - שיווק עסקים, כנסים והדרכות
 מגזין דיגיטלי - פורטל ספקים B2B - מועדון עסקים VIP 

FOK ו-IOC: הבורסה משיקה שתי פקודות מסחר חדשות בשלב הרציף

FOK ו-IOC: הבורסה משיקה שתי פקודות מסחר חדשות בשלב הרציף

דירקטוריון הבורסה אישר הפעלת שתי פקודות מסחר חדשות אשר נקראות FOK (פקדות מייד והכל) ו-IOC (פקודת מייד או בטל).
Bizportal מסביר איך זה עובד, ולמה צריך את זה בכלל

 

הבורסה בתל אביב משדרגת את אפשרויות המסחר עבור הסוחרים. בישיבתו האחרונה החליט דירקטוריון הבורסה לאפשר למשקיעים במסחר הרציף להזרים למסחר שתי פקודות חדשות אשר נקראות FOK (פקדות מייד והכל) ו-IOC (פקודת מייד או בטל).

שתי פקודות אלו מצטרפות לשתי הפקודות הקיימות והמוכרות יותר בשלב הרצף ונקראות: פקודת שער (LMT) ופקודת שוק (MKT).

פקודת FOK - פקודת מייד והכל

הפקודה הראשונה שנקראת FOK הינה ראשי תיבות של Fill or Kill - מדובר בפקודה אשר מאפשרת למשקיעים להתנות את ביצוע עסקת הרכישה/מכירה בכמות המבוצעת - אחרת הפקודה לא מבוצעת כלל.

כך לדוגמא, אם משקיע מעוניין לרכוש 500 ערך נקוב של מניה מסוימת במחיר של 100 שקלים למניה ועל הלוח ישנם למכירה 400 ערך נקוב בלבד. במקרה שכזה - פקודה אשר תשוגר לא תיענה כלל ואף יחידה לא תירכש.

פקודות IOC - פקודת מייד או בטל

הפקודה השנייה שנקראת IOC הינה ראשי תיבות של Immediate or Cancel -מדובר בפקודת "שער" לביצוע מיידי, אף אם חלקי בלבד. במלים אחרות - פקודה או החלק שלה שלא מבוצע באופן מיידי - מבוטלים מיד ואינם נרשמים בספר הפקודות.

לדוגמא, נניח שעל לוח המסחר ניצבת פקודת מכירה קטנה במיוחד אשר קטנה מהכמות המינימלית. במידה ומשקיע מעוניין לרכוש את אותן יחידות אך מדובר בכמות אשר נמוכה מהכמות המינימלית לביצוע, הרי שיוכל להזרים פקודת קנייה מסוג IOC לכמות המינימלית ולפי שכר המכירה. במקרה שכזה - תבוצע רק הכמות הנמצאת בהיצע ויתרת הכמות שלא בוצעה - תימחק מהלוח.

על פניו, שתי הפקודות החדשות מסבכות מעט את האפשרויות עבור הסוחרים המתחילים, אולם לפקודות אלו יתרונות רבים - עבור הסוחרים המקצוענים אשר עשויים לשפר בצורה משמעותית את המסחר. עם זאת, חשוב לציין כי ככל הנראה לא מדובר בפקודות אשר 'ישנו את העולם' ומדובר בפקודות אשר יקלו את חייהם של הסוחרים המתוחכמים.


מחפשים המלצות על קורסים בשוק ההון ? » לחצו כאן